Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka pristato renginių ciklą Vilniaus ir Alytaus regionų savivaldybių viešųjų ir mokyklų bibliotekų specialistams, skirtą supažindinti su naujovėmis autorių teisių apsaugos srityje.
„Bibliotekos – autorystės ambasados. Interaktyvūs seminarai bibliotekininkams“ – tai 2024 metais organizuojamas renginių ciklas, kuriame dėmesys skiriamas aktualiausiems klausimams, susijusiems su autorių teisių apsauga ir dirbtinio intelekto (DI) technologijomis. Savo žiniomis ir patirtimi su bibliotekininkais dalinsis projekte dalyvaujantys specialistai iš LR Seimo, Lietuvos radijo ir televizijos komisijos (LRTK), UAB „Fondia Lietuva“, asociacijos LATGA, ir DI agentūros „Why AI“.
Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, www.ltkt.lt.
Projekto svarba bibliotekų darbuotojams
Autorių teisės yra ypač aktuali sritis kultūros įstaigų darbuotojams, kurių kasdienė veikla yra neatsiejama nuo autorių sukurtų kūrinių panaudojimo bei bendravimo su pačiais autoriais. Šis renginių ciklas yra ankstesniais metais vykdytų projektų „Bibliotekos – autorystės ambasados. Mokymai bibliotekininkams“ ir „Bibliotekos – autorystės ambasados. Praktiniai seminarai bibliotekininkams“ tąsa. Jų pagrindu sukurtą metodinę brošiūrą-atmintinę bibliotekininkėms apie autorių teises rasite ČIA.
Projekto vadovė Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus vyriausioji metodininkė projektinei veiklai Laima Lisauskienė tiki, kad projekte „Bibliotekos – autorystės ambasados. Interaktyvūs seminarai bibliotekininkams“ dalyvaujantys bibliotekininkai sustiprins savo profesinius įgūdžius, dalinsis patirtimi ir patobulins kompetencijas, reikalingas šiuolaikinės bibliotekininkystės srityje.
Svarbu paminėti tai, kad mokymų metu dėmesys skiriamas ir teorinių žinių atnaujinimui, ir praktinių įgūdžių lavinimui, kad bibliotekininkai galėtų efektyviau pritaikyti įgytas žinias savo kasdienėje veikloje.
Pirmasis seminaras – Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešojoje bibliotekoje
Įvadinis projekto „Bibliotekos – autorystės ambasados. Interaktyvūs seminarai bibliotekininkams“ seminaras vyko spalio 4 dieną Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos Didžiojoje salėje.
Atvykusieji bibliotekininkai išgirdo šešių lektorių įžvalgas: renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Seimo narė, Seimo Ateities komiteto Dirbtinio intelekto (DI) darbo grupės pirmininkė Rasa Petrauskienė ir Seimo kanceliarijos, Ateities komiteto biuro patarėja Miglė Paulauskė, asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovė Radvilė Bieliauskienė; Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas; „Fondia Lietuva“ vyresnioji teisininkė Katerina Jarmolovičienė ir DI agentūros „Why AI“ dirbtinio intelekto analitikas Rokas Stankevičius.
Seminarai kitose bibliotekose
Iki žiemos pradžios lektoriai aplankys bibliotekininkus kitose Vilniaus ir Alytaus regiono bibliotekose. Numatomi šie seminarai:
Spalio 15 d. Trakų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje – „Dirbtinis intelektas: teisiniai aspektai ir rizikų valdymas“. Pranešėja – „Fondia Lietuva“ vyresnioji teisininkė Katerina Jarmolovičienė;
Spalio 16 d. Širvintų rajono savivaldybės Igno Šeiniaus viešojoje bibliotekoje – „DI praktiškai: kaip sutaupyti laiko ir dirbti efektyviau“. Pranešėjas: DI agentūros „Why AI“ dirbtinio intelekto analitikas Rokas Stankevičius.
Spalio 17 d. Šalčininkų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje – „Lietuvos Dirbtinio intelekto (DI) ekosistemos plėtros perspektyva: 11 principų, kurių turėtų laikytis viešasis sektorius, naudodamas modernias technologijas“. Pranešėjos: LR Seimo narė Rasa Petrauskienė ir Seimo Ateities komiteto biuro patarėja Miglė Paulauskė.
Lapkričio 8 d. Lazdijų rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje – „Autorių teisių apsauga skaitmeninėje erdvėje“. Pranešėjas: Lietuvos radijo ir televizijos komisijos Ūkio subjektų veiklos priežiūros skyriaus vedėjas Andrius Katinas.
Lapkričio 20 d. Varėnos rajono savivaldybės viešojoje bibliotekoje – „Autorių teisių ir jų kolektyvinio administravimo aktualijos: kokius iššūkius sąlygoja besivystančios technologijos“. Pranešėja: asociacijos LATGA Teisės skyriaus vadovė Radvilė Bieliauskienė.
Gruodžio 4 d. Druskininkų savivaldybės viešojoje bibliotekoje – „Lietuvos Dirbtinio intelekto (DI) ekosistemos plėtros perspektyva: 11 principų, kurių turėtų laikytis viešasis sektorius, naudodamas modernias technologijas“. Pranešėjos: LR Seimo narė Rasa Petrauskienė ir Seimo Ateities komiteto biuro patarėja Miglė Paulauskė.
Daugiau informacijos suteiks: laima.lisauskiene@amb.lt, tel. +37052616727.
Rugsėjo 16-20 dienomis Lazdijų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos direktorė Vaiva Malinauskienė, kartu su Vilniaus regiono savivaldybių bibliotekų kolegomis, dalyvavo stažuotėje Lenkijoje pagal Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos projekto „Kultūros sektoriaus bendrųjų vadybinių ir profesinių kompetencijų tobulinimo“ programas.
Darbo stebėjimo vizitai vyko Varšuvos Universiteto bibliotekoje (biblioteka Universitecka w Warszawie), Varšuvos miesto viešojoje bibliotekoje (biblioteka Publiczna m.st Warszawy, Biblioteka Glowna Woj. Mazowieckiego, ) Karališkosios Varšuvos pilies – muziejaus bibliotekoje (Zamek Krolewski w Warszawie – Muzeum Rezydencja Krolow i Rzeczypolitej), Lodzės miesto bibliotekoje ir mediatekoje (biblioteka Miejska w Lodzi, Mediateka MeMo) Lodzės universiteto bibliotekoje (Biblioteka Uniwersytetu Lodzkiego).
Stažuotės metu dalyviai susipažino su bibliotekų veiklomis, įranga, bibliotekų fondais. Užmegztos naudingos pažintys, įgyta vertingų žinių apie Lenkijos bibliotekų veiklas, vykdomus projektus, neformalias veiklas. Pasidalinta gerąja patirtimi.
Neišdildomą įspūdį paliko Varšuvos Universiteto bibliotekos sodas ant stogo, Varšuvos miesto viešosios bibliotekos interjeras, paslaugų įvairovė, Karališkosios bibliotekos senų ir retų knygų fondas. Mediateka, atrodanti kaip jaunimo laisvalaikio erdvė, įkvėpė idėjų kaip praturtinti Lazdijų bibliotekos Jaunimo centro erdves.
Daugiau akimirkų iš stažuotės > Nuotraukų galerijoje
Varšuvos Universiteto bibliotekoje | Varšuvos miesto viešojoje bibliotekoje | |
Karališkosios Varšuvos pilies – muziejaus bibliotekoje | Lodzės miesto bibliotekoje ir mediatekoje |
Skaityti gali būti ne tik gera, malonu, bet ir naudinga. Lietuvos bibliotekos ilgėjančius rudens vakarus kviečia leisti su knyga ir nuostabiu pojūčiu, kaip gera dalintis, tobulėti. Sukruskite, startuoja knygos pristatymo konkursas!
Dalyvauti paprasta – perskaitai knygą, ją pristatai vaizdo įrašu, šį atsiunti organizatoriams. Amžius neribojamas!
Rudens tradicija
Knygos pristatymo konkursas tapo rudenine šalies bibliotekų tradicija – organizuojamas dvidešimt devintą kartą. Keisdama formatą, plėsdama geografiją ir auditoriją, iniciatyva išlieka aktuali.
„Knygos pristatymo konkursas yra puiki galimybė atskleisti visus savo talentus – trumpai pristatyti perskaitytą kūrinį naudojant šiuolaikines technologijas. Konkursas išlaisvina gebėjimus, kurių galbūt nė patys nežinote turintys: reikės susipažinti su knyga, tekste ieškoti kodų ir prasmių, parengti scenarijų, priimti sprendimus dėl režisūros ir dramaturgijos, naudotis naujausiomis technologijomis, pavyzdžiui, kuriant animaciją ar filmuojant patraukliai perteikti pagrindinę mintį. Taip pat tai puiki proga pristatyti ganėtinai suasmenintą, intravertišką veiklą – skaitymą ir jo metu patirtus įspūdžius – platesnei auditorijai. Nuomonių formuotojų eroje trumpos vaizdo rekomendacijos yra puiki priemonė paskatinti kitus žmones atrasti skaitymą, knygas, pačiam prisistatyti kaip turinio kūrėjui. Gal tai pirmasis žingsnis į ateities karjeros aukštumas?", – sako Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos direktorė ir Lietuvos bibliotekų draugijos pirmininkė Laura Juchnevič.
Konkursas skirtas visiems
Dalyvauti konkurse gali visi – amžius neribojamas. Ne tik pavieniai žmonės, bet ir komandos, šeimos, klasės draugai. Tiesa, grupėje gali būti ne daugiau 5 narių, o vaizdo filmas – ne ilgesnis kaip 5 minutės.
Visiška laisvė pasirinkti knygos pristatymo formą – ar tai būtų animacija, piešinių montažas, skaitymai, spektaklis, monologas, dialogas, ar reklaminis klipas. Kad ir kokią formą pasirinksite – nepamirškite savo kūrinio pažymėti ženkliuku © ir šalia surašytais jūsų, kūrėjų, vardais. © reiškia, kad jūsų knygos pristatymas (kaip ir pati pristatoma knyga!) yra saugomas autorių teisių, ir niekas jūsų kūrinio negali pateikti kaip savo.
Laukia prizai, staigmenos ir veiksmo kameros nugalėtojams
Konkurso dalyvių kūrybinių darbų organizatoriai laukia iki lapkričio 22 dienos, o gruodžio mėnesio pabaigoje, prieš pat didžiąsias metų šventes, bus paskelbti trys nugalėtojai. Jiems atiteks pagrindiniai prizai – veiksmo kameros „GoPro Hero12”.
Tačiau prizų, nominacijų, malonių staigmenų bus žymiai daugiau. Dėl jų bus galima varžytis ir socialiniuose tinkluose – knygos pristatymo konkurso „Facebook” paskyroje (https://www.facebook.com/KPKonkursas). Žinoma, nepamiršti liks ir ženkliuko © autoriai – juos organizatoriai žada apdovanoti smagiausiai, įdomiausiai ar kaip kitaip „-iausiai“ atskleidusius ne tik pristatomą knygą, bet ir savo autorystę.
Pažįstamas veidas komisijoje – Paulius Ambrazevičius
Pažįstamas veidas komisijoje – Paulius Ambrazevičius
Konkurso dalyvių darbus vertins kompetentinga komisija. Jau antrus metus tarp jos narių bus humoristas, nuomonės formuotojas, laidų vedėjas Paulius Ambrazevičius.
„Pernai smagiai praleidau laiką, žiūrėdamas žmonių atsiųstus darbus, tad ir šiemet neprireikė ilgai svarstyti, ar noriu grįžti. Kas nustebino tada? Tai, kad buvo tikrai nemažai dalyvių. Ir pirmos vietos nugalėtojas – jaunas žmogus, užduočiai atlikti panaudojęs kompiuterinę grafiką. Su tokiu jaunimu mūsų ateitis šviesi”, – įsitikinęs Paulius.
Pernai komisijai buvo pateikta 120 vaizdo įrašų, juos kūrė net 250 įvairaus amžiaus žmonių. P. Ambrazevičius džiaugiasi ir pačia rudenine bibliotekų iniciatyva: „Smagu, kad tokioje didelėje, konkurencingoje, įvairių kitų pramogų ir trikdžių pilnoje aplinkoje vis tiek yra nemažai skaitančių žmonių, jie aktyviai skaito, dalyvauja konkursuose ir dalijasi mėgstamomis knygomis. Pats irgi stengiuosi rasti laiko skaityti, dažniausiai ir pavyksta, nors visada norėčiau daugiau – dabar kasdien ištaikau bent pusvalandį-valandą”.
Ko palinkėtų šiemečiams konkurso dalyviams?
„Skaityti ir rasti kuo daugiau tokių kūrinių, apie kuriuos norėtųsi kitiems papasakoti, su kitais pasidalinti, ir nebūtinai konkurso rėmuose – skaitykite, kalbėkitės apie literatūrą, ir visi būsime laimingesni”, – teigia P. Ambrazevičius.
Konkurso nuostatai - Čia
Dalyvio anketa (atsisiųsti) - Čia
Konkurso organizatorė – Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija
Partnerė – Savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija
Pagrindinis informacinis partneris – Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija
Rėmėjai: „Antanukas.lt“, leidykla „Alma littera“, leidykla „Gelmės“, Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA.
Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.
Kviečiame Lietuvos bibliotekų lankytojus ir skaitytojus, bičiulius ir kritikus būti aktyvius ir padėti suprasti jūsų poreikius bei sudaryti bibliotekoms galimybes tobulinti paslaugas. Būtinai dalyvaukite naujame Lietuvos bibliotekų lankytojų tyrime, kurio tikslas – išsiaiškinti, kaip bibliotekų lankytojai vertina teikiamų paslaugų kokybę.
Tyrime dalyvauja visos Lietuvos viešosios bibliotekos, tad gauti rezultatai ne tik padės nustatyti bendrą Lietuvos situaciją, bet ir sudarys galimybę bibliotekoms priimti atitinkamus sprendimus, atsižvelgiant į surinktus savo lankytojų duomenis.
Tyrime galima dalyvauti keliais būdais:
1. Atsidarius nuorodą;
2. Prisijungus prie bibliotekos kompiuterio;
3. nuskaičius QR kodą plakatuose bibliotekose.
Apklausa vykdoma iki spalio 15 dienos. Rezultatai bus paskelbti kitų metų sausį.
Tyrimą atlieka Tarptautinė rinkos ir žiniasklaidos tyrimų kompanija „Kantar“, bendradarbiaudama su Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka.
Maloniai kviečiame dalyvauti!
Peržiūrėdami šią svetainę jūs sutinkate, kad bus naudoja slapukai, kurie būtini jos funkcionavimui.